Věnujte lidem svou energii, ne svůj čas

BLOG:

Věnujte lidem svou energii, ne čas

Je pro nás důležité uvědomit si, jaký život chceme žít. A o tom je celý Energy management, tedy to, jak si úspěšně řídit svou energii.

Kolik z nás cítí ve svém nitru vinu, bolest, tlak, protože si říkáme – MUSÍM S TÍM A S TÍM  ČLOVĚKEM TRÁVIT VÍCE ČASU NEBO MUSÍM NA TOM TRÁVIT VÍCE ČASU! Kolik z nás cítí, že abychom byli více produktivnější, úspěšnější, dosáhli svých cílů, tak potřebujeme více času. Většina lidí, manažerů, podnikatelů, studentů, sportovců atd.., ti všichni si přejí, aby měli více času.

Time management vs. Energy management

Co je důležité si uvědomit, že musím změnit úhel svého pohledu a ze zaměření na TIME MANAGEMENT přejít na ENERGY MANAGEMENT. Tedy místo toho, abychom se snažili řídit svůj čas, musíme začít řídit svou energii. Lidé okolo nás chtějí náš čas, ale ve skutečnosti od nás vyžadují naši energii.

Položte si pro sebe tuto otázku:

Byli byste radši, kdyby vám někdo věnoval hodinu svého času, ale byl neustále vyrušován textováním na whatsupu, messengeru, sms zprávami, telefonními hovory, prohlížením facebooku, hraním pokémonů apod.? Nebo byste raději chtěli 20 minut plné pozornosti, plné energie, lásky, vášně, aktivní komunikace a plného zaměření a pozornosti na vaši osobu?

Každý chce raději 20 minut skutečné pozornosti, skutečné lásky, skutečného srdce a skutečné náklonnosti, než hodiny a hodiny něčí nepozornosti.

Hodně problémů v našich vzájemných vztazích by zmizelo, kdybychom lidem přinášeli více energie a ne více času.

Jak řídit svou energii

Když naše energie poklesne, ovlivní to všechno okolo nás včetně nás samotných. V momentě, kdy se nám např. nedaří, když máme osobní problémy, tak se všechno změní. Stane se z nás úplně jiný člověk, změní se i způsob našeho chování. Stejně jako náš chytrý telefon potřebuje každý den dát do nabíječky a dobít do 100%, stejně tak se i my potřebujeme dobít do 100%.

#1  ENERGIE NA PRVNÍM MÍSTĚ

Nerozdělujte svůj čas, ale rozdělujte podle své energie. Když někdo chce např. 2 hodiny vašeho času, ale vy cítíte, že budete moci investovat max. 20 minut své energie, věnujte tomuto setkání, události, telefonnímu hovoru atd. max. 30 minut.

KONTROLUJTE SVOU ENERGII. PRVNÍ VŽDY MYSLETE NA ENERGII, NE NA ČAS.

Lidé ocení, když jim věnujete např. 15 minut své plné energie, své plné pozornosti, než kdybyste jim věnovali hodinu vašeho času.

#2  NEGATIVNÍ ENERGIE

Určitě si vybavíte situaci, kdy se máte potkat s kamarádem, kamarádkou a víte, že si bude pořád na něco stěžovat, pořád bude nespokojený/á, bude pomlouvat a kritizovat ostatní, atd… Ale řeknete si: „No co, tak to tu hodinu s ní / s ním vydržím.“ Jenže hodina negativity nás uplně vyčerpá. Určitě ten pocit znáte.

Když se soustředíte na ENERGY MANAGEMENT, tak v takových chvílích dokážete vypnout, odstřihnout se. Musíte být jako taková želva, která když je spokojená a v přátelském prostředí, tak vytáhne všechny své končetiny ven a nasává energii. Stejně tak i my, když jsme obklopeni skvělými, inspirujícími, pozitivními lidmi nebo když jsme v nějakém úžasném prostředí, v přírodě apod., tak bychom měli do sebe nasávat pozitivní energii.

Pokud se želva dostane do nebezpečí, musí čelit útoku, tak zaleze do své ulity a schová se, aby se ochránila. Stejně tak i my, když jsme pod útokem negativní energie (práce, domov, přátelé), se musíme stáhnout a ochránit se.

JE TO NAŠE ODPOVĚDNOST VYTVOŘIT SI POZITIVNÍ PROSTŘEDÍ. Je to naše odpovědnost, kým se budeme obklopovat, jestli lidmi, kteří nás nabíjí pozitivní energií, s kterými se cítíme skvěle a šťastní nebo se budeme obklopovat těmi, kteří jsou negativní a vyčerpávají nás.

#3  EXKLUZIVNÍ ZAMĚŘENÍ

Mnoho z nás se snaží dokončit hodně různých úkolů, které vyžadují různé mozkové aktivity. Náš mozek prostě nedokáže být současně na 2 místech zároveň. Naše mysl nedokáže dělat efektivně 2 věci zároveň. Stejně jako naše tělo nedokáže cvičit a přitom jíst.

Představte si svůj telefon nebo počítač. Pokud v něm máme otevřeno příliš mnoho aplikací nebo programů, tak to zpomaluje jeho výkon a paměť. Stejně je to s naším mozkem. Nedokážeme mít v hlavě otevřeno několik aplikací, protože nás to zpomaluje a totálně nás to vyčerpá. Sebere nám to naši energii.

EXKLUZIVNÍ ZAMĚŘENÍ ZNAMENÁ, ŽE JSEM SCHOPEN NĚČEMU VĚNOVAT 100% SVÉ POZORNOSTI.

Nemluvím tady o rutině. Tu zvládneme dělat v pohodě a do toho např. poslouchat hudbu. Ale pokud se máme soustředit na kreativní práci, která vyžaduje zapojení kreativní části mozku a do toho máme dělat něco, co vyžaduje naši logiku, tak to prostě nemůže fungovat efektivně. A přesto to děláme několikrát za hodinu někdy i za minutu.

#4  ROZPOZNAT ZÁVOD, KTERÝ CHCI BĚŽET

Jedná se spíše o maraton než o sprint. V dnešní době máme všechno okamžitě k dispozici, třeba jídlo. Eshopy nám téměř okamžitě doručí zboží, které si objednáme. Něco chceme, tak si to prostě jdeme koupit. Potřebujeme někam odjet, tak si koupíme jízdenku nebo sedneme do auta a jedeme. Zkrátka všechno máme hned a okamžitě.

A tak si myslíme, že si objednáme úspěch a někdo nám ho doručí až ke dveřím. Že si objednáme naše cíle a vize a někdo je přinese k nám domů. Že úspěch nám někdo přinese až pod nos a my ani nevykročíme z bytu, neuděláme jediný krok ven. Takhle to prostě v životě nefunguje.

BUĎTE TRPĚLIVÍ POKUD SE TÝKÁ VELKÝCH A DŮLEŽITÝCH VĚCÍ.

#5 BUĎTE SAMI SEBOU

Neinvestujte svou energii do něčeho, co nejste. Pokud jste např. ryba a snažíte se žít jako opice, tak to prostě nemůže nikdy fungovat. Pokud se snažíte žít jako někdo, kdo nejste, tak je to strašně vyčerpávající. Nepokoušejte se sebe předělat do něčeho, co nejste jen proto, že to tak chtějí ostatní (vaše okolí, rodina, přátelé, partneři).

To, co vysává vaši energii je, když se snažíte přinutit být někým jiným, když se snažíte být tady pro všechny a všem se zavděčit.

#6 VAŠE ENERGIE

Poznejte, co pro vás znamená vaše energie. Každý máme jinou úroveň energie, každý využíváme jinou energii. Pro někoho je to úplné zaměření a soustředění na nějakou věc. Pro někoho to znamená věnovat svou plnou pozornost někomu.
Energie není to, že jsme temperamentní, že máme milion různých aktivit každý den, že se chováme jako bychom měli ADHD.
Energie je pro každého unikátní, jedinečná. Každý dáváme svou energii naprosto odlišným způsobem.

Způsob, jak nechat růst svou energii je, že se budu pořád učit něčemu novému. Učení a pokrok kupředu je to, co nás nabíjí energií. Být perfektní není motivující, nedokážeme to uchopit, je to něco neurčitého. To, co nás posouvá je právě učení, osobní rozvoj a možnost pokroku. I když se naučíte jednu věc denně, tak rostete.

PLÁNUJTE SI DOBÍJENÍ SVÉ ENERGIE!!!

Dobíjením energie nemyslím koukání na televizi, brouzdání po internetu, koukání na fejsbuk nebo instagram. Dobíjení energie znamená opravdové dobíjení a doplňování paliva pro naše tělo a naši mysl.

Jak si dobíjet energii?

Znamená to jít např. s přáteli na nějaké zdravé a dobré jídlo. Nebo se jít věnovat nějakému sportu, který mě skutečně baví. Může to být masáž, meditace, jóga, procházka v přírodě. Je důležité si to pečlivě plánovat. Buďte mezi pozitivními a inspirujícími lidmi, vyhledávejte příležitost se s nimi potkat, choďte tam, kde tito lidé jsou.

Přeji vám, abyste si v těchto myšlenkách našli benefit pro sebe a aby vám pomohly najít svoji energii a cítit se v životě šťastní a spokojení.

(Myšlenky převzaty a přeloženy z živého vysílání Jaye Shettyho – Energy management.)


Kontakt

Telefon: +420 606 446 411
E-mail: marek@marekvegricht.cz

Adresa

Bc. Marek Vegricht
Ruská 43
Ostrava - Vítkovice 703 00

ZÍSKANÉ CERTIFIKÁTY

Kontakt

Telefon: +420 606 446 411
E-mail: marek@marekvegricht.cz

Adresa

Bc. Marek Vegricht
Ruská 43
Ostrava - Vítkovice 703 00

ZÍSKANÉ CERTIFIKÁTY

Comments are closed.