Psychopati manipulují a lžou. Jak je poznat?

Představte si, jak se vám takový okouzlující a nejkrásnější člověk podívá do očí a řekne vám, jak jste výjimeční, skvělí, inteligentní, přitažliví, jak obdivuje vaši práci a vůbec vše, co děláte.

Psychopati dokáží velmi dobře číst vaše nejtajnější myšlenky a přání. Vědí, co máte rádi. A vám připadá, že jste našli spřízněnou duši. Prožíváte hlubokou intimitu, zažíváte úžasné chvíle, pro které stojí za to žít. Vytvoříte si velmi silné osobní pouto…… s psychopatem nebo psychopatkou!

Kdo to je psychopat?

Psychopati mají poruchu osobnosti, ale v běžném životě je na první pohled nepoznáme. Vůbec nevypadají jako masoví vrazi z filmů. Jejich cílem je mít nad vámi kontrolu, ovládat vás i vaše myšlení. Žárlí např. na vaše přátele, rodinu, příbuzné, protože se bojí, že by jim mohl někdo jiný vzít jejich hračku a on/ona by pak nad svou obětí ztratil/a kontrolu a vliv.

Psychopat je někdo, kdo nemá svědomí. Má nedostatek empatie, trpí nedostatkem starosti o jiné a lidi vnímá jako předměty. Jsou neuvěřitelně sobečtí a egoističtí, proto nikdy nedokážou opravdu někoho milovat. I když tvrdí, že někoho milují, tak nikdy skutečnou lásku necítí. Láska je totiž založena na empatii a soucitu. Tu psychopat nemá.

Nikdy nelitují toho, co udělali a přesně vědí, o co jim jde = manipulovat a obelhávat ostatní ke svému prospěchu! Když jste psychopat, nikdy se nemusíte cítit provinile. Nevíte, co je to zodpovědnost. Když jiní pláčou, je to pro vás zábava. Jste chladní a vypočítaví.

Jak je poznáte?

Psychopata nepoznáte tak, že se na něj podíváte. Ani když s ním budete mluvit 5 nebo 20 minut. Když si s někým budujeme vztah tak věříme, že je opravdový. Psychopat bohužel vytvoří obraz osobnosti, který je pouze iluzí a není skutečný. Dokáží si lidi omotat kolem prstu a každému ukazují jinou tvář. Mluví se o nich jako o okouzlujících jedincích.

Pojďme se nyní podívat na několik znaků, podle kterých můžete poznat, že máte co do činění s psychopatem nebo psychopatkou.

Manipulují

Chtějí s vámi manipulovat, takže jsou okouzlující a většina z nich působí velmi sympaticky. Když s nimi komunikujete, vidíte jen jejich masku. Jejich temná stránka se objeví jen sem tam. Musíte s nimi žít určitou dobu, abyste to odhalili. Budou do svých manipulativních her zatahovat i ostatní lidi (kamarády, kolegy, děti, sourozence apod.), aby vypadali jako ti hodní a veškerou vinu pak hodí na svou oběť.

Jejich manipulativní hry mohou vypadat třeba takto. Vašemu společnému kamarádovi za vašimi zády řeknou, že jim záměrně bráníte se s ním vídat nebo někam chodit. Nebo že jim bráníte v setkávání s někým z jejich rodiny, aby vás pošpinili a vy o takovém jednání nemáte vůbec tušení. Před svým synem např. řeknou, že kvůli vám neměli čas si přečíst jeho závěrečnou práci, protože veškerý čas věnují jen vám (to, že čas na facebook a na psaní zpráv svým známým si vždycky najdou, už nehraje roli).

Záměrně se snaží rozeštvat lidi proti sobě, aniž by o tom dotyční věděli. Dělají to za pomoci drobných lží, manipulace a polopravd. Manipulují tak obratně, že nakonec máte pocit, že ti špatní jste vy. Začnete o sobě pochybovat a ztrácíte svou vlastní indentitu a sebehodnotu.

Patologické lhaní

Psychopati překrucují pravdu, neustále lžou, uvádí nepřesnosti, podvádějí, ruší své sliby a obviňují své oběti. Namísto předkládání faktů a konkrétních tvrzení budou jen pořád dokola předkládat své lži.

Když psychopata přistihnete při lži, bude kolem sebe kopat a pak ještě obviní vás, že jste je vlastně svými otázkami donutili ke lži. Důkazy o jejich lžích budou odmítat a ignorovat. To přece vy si špatně pamatujete určitý zážitek, oni nic takového přece neřekli. Špatně si pamatujete co řekli a jenom si vymýšlíte, jediná pravdivá verze minulosti je ta, kterou vám říká ona / on. Když chcete konverzaci např. nahrávat, tak bude zásadně proti a nikdy to nedovolí.

Žádná empatie

Psychopati u sebe postrádají chápání pocitů druhých tzv. empatii a nemají schopnost učit se z vlastní předchozí zkušenosti tzv. reflexi. Jsou tím pádem necitliví a chladní k bolesti druhých. Psychopat dělá prohřešky, za které nikdy nenese odpovědnost a neprožívá v sobě žádný morální konflikt. Způsobí vám tu samou bolest pořád dokola a nikdy to nebude jeho / její chyba.

Když vidí utrpení své oběti, nezanechá takového chování, ale naopak v něm bude pokračovat, protože vidí, že nad obětí vítězí. Svou oběť vždy označí za viníka dané situace.

Psychologická šikana

Je to asi nejhorší forma kontroly vaší mysli a psychického šikanování. Psychopat vám neustále dokola opakuje svoje uměle vytvořené soudy týkající se vaší nedostatečnosti. Např. málo se usmíváte, nemáte dost jiskřiček v očích, a tak on/ona necítí vaši lásku, nejste dostatečně vysocí, nejste dost přitažliví, komunikativní, vtipní apod. Ponižuje vás před svými dětmi, kamarády, na veřejnosti, v soukromí, zkrátka pořád a všude. Jedná se vlastně o takové psychické znásilňování.

Dělají ze sebe oběť

Mají sklony se neustále stylizovat do role oběti. Oni za nic nemůžou, vždy je chyba na vaší straně. Role oběti je pro ně velmi výhodná, pomáhá totiž poskytnout alibi pro jejich nemorální chování. Díky svému šarmu a manipulaci umí ze sebe udělat dokonalou oběť. V okolí svých známých, kamarádů, rodiny vytváří naprosto jinou realitu a lidé se pak na vás (na skutečnou oběť) ještě dívají skrz prsty = jste hajzl, sobec, sukničkář, podvodník apod..

Pokud přistihnete psychopata při lži nebo tzv. při činu, moc je to nerozhodí. Naopak začnou být nepřátelští, agresivní, nebudou přijímat žádnou odpovědnost za svoje chování a obviní všechny okolo. Dokonce si vymyslí i svůj smyšlený příběh, ve kterém psychopat vždy vyjde jako oběť manipulativního jednání druhé osoby.

Konflikty

Záměrně vyvolávají konflikty, protože je to baví. Z nich totiž vychází další manipulace. Za vše samozřejmě může vždy ten druhý – psychopat se vás jenom na něco zeptal, jenom si dělal hloupou legraci, vy jste moc vztahovační, moc chytlaví, nerozumíte vtipu, bylo to jenom ……

Psychopatovi nikdy nejde o vyřešení konfliktu, ale chce vyvolat hádku. Vy se snažíte vysvětlovat, obhajovat, omlouvat, snažíte se dojít k rozumnému řešení a čekáte na rozumnou reakci. Ta bohužel nikdy nepřijde, protože psychopat NECHCE řešení, ale vyvolat hádku a vyvinout na vás tlak. Potřebuje vás dostat do pochybností, rozhodit vás, nahlodat vaši osobnost a dostat vás do obranné pozice.

Potom totiž jednáte pudově, ne racionálně a psychopat tak může začít manipulovat. „Vidíš, jak se chováš? Připadá ti to normální? Takhle se mnou jednáš jen ty, to nikdo z mých bývalých partnerů nedělal!“ apod.

Jsou zákeřní, impulzivní, citově prázdní

Psychopat vám určitě jednou ublíží. A bohužel to bude zrovna ve chvíli, kdy to budete nejméně čekat. Čím více vám ublíží, tím větší radost jim to způsobí a o to víc se budou cítit silnější. Psychopati bohužel nepociťují žádný strach. Na všechno, co dělají mají logické vysvětlení a sami mu i věří. Jsou impulzivní a agresivní. Vedou velmi povrchní životy, jsou citově prázdní a potřebují neustálé vzrušení, protože jinak se začnou brzy nudit.

Promiskuita a nevěra

Bohužel věrnost není jejich silnou stránkou. A nemusí se nutně jednat jen o nevěru fyzickou, kdy se např. vyspí s někým jiným jenom proto, že je dotyčná osoba zajímá. Mezi nevěru bych zařadil i tzv. emocionální a virtuální nevěru. Psychopati mají povrchní vztahy a žijí promiskuitně. Mají potřebu pozornosti osob opačného pohlaví, ať už fyzicky, emočně nebo např. prostřednictvím neustálého kontaktu na sociálních sítích či kontaktu přes posílání zpráv na telefonu.

Např. partnerka vám řekne, že sobotní den stráví se svým kamarádem, protože on si o její čas napsal dříve než její partner = cílem je vám ublížit. V kteroukoli večerní hodinu, na dovolené, na silvestra přijme nepracovní hovor od svého klienta, s kterým má nadstandardní pracovní vztah = chce vyvolat u partnera žárlivost. Ihned bude řešit zprávy na telefonu od svého „známého“ a půjde se schovat s telefonem do jiné místnosti, přestože její partner sedí vedle na gauči = chce vás za něco potrestat. A mohl bych pokračovat….

Jak se bránit psychopatům?

Pokud jste ve stavu, kdy vám život s psychopatkou nebo psychopatem více bere než dává, ubližuje vám a vy už prostě nemůžete dál, zbývá pouze jediná možnost. A to co nejdříve z takového vztahu UTÉCT!! 

Psychopata totiž NIKDY nezměníte, NIKDY nepochopí své chování, NIKDY nepřizná svou vinu a bude vám jen neustále ubližovat! Neodpouštějte mu/jí, protože odpustit se dá pouze člověku, který svou chybu přijme a upřímně ji lituje. Toto psychopat bohužel neumí.

Nesmíte přistoupit na jejich hru. Když vám něco vyčítá, hádá se, obviňuje, zastavte to a nesnižte se na jejich úroveň komunikace. Nikdy nevyhrajete, psychopat totiž nepoužívá férové a věcné argumenty, jeho/její konflikty nedávají žádný smysl a používá čistou demagogii.

S psychopatem nikdy nebudete partneři, nebude to rovnocenný vztah. Bude vás jen využívat, dokud to pro něj bude výhodné. Problém vždy svede na vás, vina bude jen na vaší straně a realitu dokonale překroutí.

Všichni děláme tu chybu, že si myslíme, že ostatní se k nám budou chovat, uvažovat a cítit stejně jako my. Musíme více vnímat svou intuici, dát na svůj vnitřní hlas, který většina lidí ignoruje. Máme tento instinkt a měli bychom si ho všímat a používat ho!

Máte zájem o další články do e-mailu?

Zadejte svou e-mailovou adresu a já Vám občas pošlu zajímavý článek nebo tip.

    Shopping Basket