Jak se v práci cítit sebejistě

BLOG:

Jak se cítit v práci sebejistě?

Každý z nás se potřebuje v práci cítit sebejistě, zvláště v situaci, kdy jsme nastoupili do nového zaměstnání.

Zkuste se soustředit a zaměřit na několik následujících tipů pro posílení vaší sebejistoty.

KROK č.1 – Buďte pozitivní

Soustřeďte se na váš talent a na vaše dovednosti a schopnosti. Udělejte si pro sebe seznam všech vašich dobrých vlastností. Budování sebevědomí je postaveno na tom, že si uvědomíte svoje silné stránky a pak se soustředíte na jejich posilování a rozvíjení. Zaměstnavatel by vás určitě nepřijal, kdyby ve vás nerozpoznal, že máte vlastnosti a dovednosti nutné pro výkon pracovní pozice.

Pokud se vám v práci něco podařilo nebo pracujete dobře, tak se za to pochvalte a oceňte. A nevadí, že to je třeba malý úspěch. Také se ujistěte, že váš nadřízený ví, že odvádíte dobrou práci. Rozhodně nemám na mysli to, abyste své úspěchy všude vytrubovali, ale realisticky své úspěchy posuďte.

Když spolupracujete s kolegy, nesnažte se porovnávat vaše úspěchy s jejich. Měli byste uspět v oblastech a v podmínkách, které jsou vám vlastní.

KROK č.2 – Komunikujte

Když se cítíme nejistí nebo nervózní, tak se stáhneme a nekomunikujeme. Tento stav vyústí v to, že se začneme více soustřeďovat na sebe samotné a cítíme se rozpačitě a nesměle. Když jsem v práci např. nový a poznávám teprve své kolegy, tak využiju konverzaci k tomu, abych vybudoval u kolegů důvěru a našel s nimi společné zájmy.

Oslovujte člověka jeho jménem, přináší to do konverzace nejen osobní rozměr, ale vám to pomůže si zapamatovat jeho jméno. Co dalšího pomáhá v konverzaci, aby byla plynulejší, jsou otevřené otázky. Na ty se totiž nedá odpovědět jenom ano nebo ne. Pamatujte, že jasná a otevřená komunikace v práci je nezbytná pro budování důvěry a zvládání dobrých vztahů na pracovišti.

KROK č.3 – Jednejte sebejistě

Způsob, jakým se prezentujete ostatním vám pomůže cítit se sebejistě. Analyzujte a uvědomujte si vaši řeč těla a jaké signály vaše tělo vysílá ostatním. Uvědomujte si držení těla a způsob, jakým např. chodíte po kanceláři. I z vaší chůze totiž musí vyzařovat sebejistota. Když jste vzpřímení a uvolnění, tak se také cítíte skvěle.

To, co vám pomůže získat sebejistotu je vaše oblečení. Vybírejte si takové oblečení, které vám bude tzv. sedět a barvy, ve kterých se budete cítit pohodlně a které vám hlavně pomohou cítit se silní a sebejistí. A nikdy nepodceňujte sílu úsměvu. Dáváte ostatním najevo svou otevřenost a díky úsměvu se budete cítit lépe. Usmívejte se přirozeně a z hloubi svého srdce. Úsměv pomáhá odbourávat stres a relaxuje tělo.

Pokud se třeba v životě nebo v práci cítíte mizerně a na dně, usmějte se. Vzpomeňte si na všechny ty skvělé a šťastné chvíle, které vás potkaly. A vytvářejte si důvody pro to se usmívat.

(Zdroj: Dominic Davies, How to develop confidence at work – https://www.youtube.com/watch?v=UC6noYRNWFM)

Kontakt

Telefon: +420 606 446 411
E-mail: marek@marekvegricht.cz

Adresa

Bc. Marek Vegricht
Ruská 43
Ostrava - Vítkovice 703 00

ZÍSKANÉ CERTIFIKÁTY

Kontakt

Telefon: +420 606 446 411
E-mail: marek@marekvegricht.cz

Adresa

Bc. Marek Vegricht
Ruská 43
Ostrava - Vítkovice 703 00

ZÍSKANÉ CERTIFIKÁTY

Comments are closed.