Jak poznat lidi, kteří jsou pro nás toxičtí?

BLOG:

Jak poznat lidi, kteří jsou pro nás toxičtí?

Taky se čas od času ocitnete ve společnosti lidí, s kterými se necítíte dobře, ubírají Vám energii je s nimi obtížné vyjít?

Potom jste se setkali s lidmi, kteří jsou pro nás tzv. toxičtí. Někdo jim dokonce říká vysavači energie. Říká se, že každý člověk je průměrem 5 lidí, s kterými tráví nejvíce času. Když se zamyslíte nad lidmi, s kterými vy osobně trávíte čas, jsou tito lidé plní energie a inspirace a posouvají vás vpřed? Trávíte s nimi čas protože musíte nebo protože chcete?

A pokud máte pocit hned po pár minutách rozhovoru, že dotyčný člověk bude patřit mezi tzv. toxické osoby, tak se pravděpodobně nemýlíte. V tomto směru bych určitě spoléhal na první dojem a pocit.

A podle jakých projevů chování je můžeme poznat?

Obecně se dá říct, že to jsou lidé, kteří si pořád na něco a na někoho stěžují, jsou stále nespokojení, vyhledávají konflikty, rádi se hádají a ve všem vidí problém. Cokoliv řeknete je špatně a nebo to hned otočí proti vám. Důležité je rozlišovat, jestli ten, kdo si potřebuje ulevit emoci a třeba si i zanadává je toxický nebo jen dává průchod svým pocitům.

Pojďme se podívat na některé charakteristiky toxických lidí.

Pomlouvají ostatní

Jakmile slyšíte, že začínají někoho pomlouvat, otočte se na podpatku a běžte rychle pryč. Určitě začnou co nejdřív pomlouvat i vás, takže byste si od těchto lidí měli držet dostatečný odstup.

Neustále si jenom stěžují

Tito lidé jsou tak negativní, že je až s podivem, jak vůbec dokáží fungovat v normálním životě. Stěžují si úplně na všechno: jídlo je moc studené, nebo není dobré, nebo je moc drahé. V autě je buď moc vedro nebo naopak velká zima. Jejich práce je o ničem a hrozně je práce štve. Jejich šéf je totální idiot, dům je příliš malý, děti pořád zlobí, tchyně je neskutečná mrcha apod…

Být obklopeni negativními lidmi je tak vyčerpávající, že byste se jim měli vyhýbat.

Očekávají zvláštní zacházení

Myslí si, že si před nimi všichni sednou tzv. na zadek a udělají pro ně první poslední. Např. budou chtít vaš čas v době, kdy se vám to nebude vůbec hodit a očekávají, že ho od vás dostanou. Jejich život je přeci důležitější než kterýkoliv jiný život a nepřesvědčíte je, že tomu tak opravdu není.

Chlubí se svými úspěchy

Mluvit o svých úspěších na pracovním pohovoru je samozřejmě fajn, ale pokud potkáte někoho poprvé v životě, není to až taková zábava poslouchat, jak úžasný je to člověk a jak je jeho život naprosto skvělý. Tito lidé využijí jakékoliv příležitosti a situace, aby na sebe strhli pozornost a mluvili jen o sobě. Také vás budou neustále poučovat, jak se věci mají dělat a co děláte špatně nebo blbě.

Donutí Vás bránit si styl Vašeho života a Vaší práci

Říkají věci o tom, co děláte a co máte rádi, že se za to budete cítit špatně. Ignorujte vše co říkají, protože tito lidé jsou beznadějní a zapomeňte na to. Oni si budou stěžovat úplně na všechno pod sluncem, tak proč byste měli plýtvat vašim drahoceným časem a snažit se je přesvědčit, že váš život a vaše práce má smysl?

Očekávají, že je potěšíte a utěšíte

Toxičtí lidé se cítí bídně a tak si myslí, že každý je tu proto, aby je udělal šťastnými. Budou dělat fígle a manipulovat s ostatními, aby udělali právě to, co si manipulátoři přejí, protože to nedokáži pro sebe udělat oni sami.

Vůbec se nezajímají o Vaše obavy a starosti

Rádi se s vámi zapojí do konverzace, ale nikdy se vás nezeptají, jak se máte. Nebude je zajímat, když budete pro sebe potřebovat volno, protože máte např. nemocné dítě. A nikdy neudělají to, že by na chvíli opustitli svoje potřeby nebo způsob života jen proto, aby vám pomohli, když zrovna s někým bojujete ať už v pracovním nebo osobním životě.

Nebudete se s nimi cítit dobře

Je velmi vyčerpávající být ve společnosti toxických lidí, kteří umí přinutit i milou a laskavou lidskou bytost cítit se hrozně. Pokud vnímáte, že jste ve společnosti někoho, kdo vás sráží k zemi ať už přímo nebo nepřímo, najděte si jiného člověka, s kterým si popovídáte.

Toxičtí lidé se nezmění a věřte, že se za své chování ani nikdy neomluví.

(Inspirováno článkem: 8 things toxic people do within 5 minutes of meeting someone. Autor: Lachlan Brown)


Kontakt

Telefon: +420 606 446 411
E-mail: marek@marekvegricht.cz

Adresa

Bc. Marek Vegricht
Ruská 43
Ostrava - Vítkovice 703 00

ZÍSKANÉ CERTIFIKÁTY

Kontakt

Telefon: +420 606 446 411
E-mail: marek@marekvegricht.cz

Adresa

Bc. Marek Vegricht
Ruská 43
Ostrava - Vítkovice 703 00

ZÍSKANÉ CERTIFIKÁTY

Comments are closed.